Szkolenia i egzaminy

Zapraszamy do zapisania się na specjalistyczne szkolenia zwieńczone egzaminem.

Relacja z Targów ENEX 2024

W dniach 7–8. 02. 2024 r. zorganizowane zostały przez Targi Kielce S.A. pod Patronatem Honorowym SEP

„XXVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX”

„Dobra energia dla Twojego Biznesu”

Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX to doskonałe miejsce prezentacji nowych rozwiązań technicznych i technologicznych przemysłu energetycznego. Wystawa ma charakter specjalistyczny. Konferencje i fora towarzyszące targom umożliwiają omówienie najnowszych trendów branżowych, zmian rynkowych i planowanych rozwiązań. To miejsce na wymianę uwag i poglądów oraz na wypracowanie odpowiednich metod działania.

Głównym celem Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX jest popularyzacja nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i efektywnych technologii stosowanych w branży energetycznej oraz osiągnięć w dziedzinie dystrybucji i oszczędności energii. Targi ENEX są również miejscem prezentacji firm oferujących nowoczesne technologie pozyskania i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Targi ENEX mają grupę konkretnych odbiorców i biorą w nich udział specjaliści z branży: inżynierowie, technicy, konstruktorzy, główni energetycy, przedsiębiorcy, władze samorządowe z całej Polski, urzędnicy ministerialni, inwestorzy, przedstawiciele świata nauki i organizacji społecznych.

Święto energetyki, elektrotechniki odnawialnych źródeł energii w Kielcach pobiło rekordy popularności. 26 edycja targów przyciągnęła do kieleckiego ośrodka, łącznie ponad 350 firm z 15 krajów a także ponad 20 tys. Zwiedzających. Ekspozycja odbyła się we wszystkich halach Targów Kielce.

Targi ENEX stały się centrum kreowania innowacji i przyszłości sektora energetycznego, w tym również odnawialnych źródeł energii. To miejsce prezentacji najnowszych technologii i najlepsze miejsce spotkań dla wiodących firm w branży energetycznej z różnych regionów świata, w tym nawet z Tajwanu czy Singapuru. W trakcie dwudniowych 26 targów ENEX, we wszystkich halach Targów Kielce prezentowano nowe trendy i osiągnięcia z sektora OZE. W śród nich nie zabrakło innowacji dla domu czy przemysłu takich jak m. In. energooszczędne i efektywne rozwiązania grzewcze oraz systemy inteligentnego zarządzania energią. Podczas 26 Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX wyróżniono najlepsze produkty w różnych kategoriach. Do konkursu swoje produkty zgłosiły 74 firmy spośród ponad 350 wystawców. Podczas uroczystej gali wręczenia medali i wyróżnień doceniono innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość prezentowanych wyrobów. Wśród laureatów znalazły się firmy reprezentujące różnorodne dziedziny energetyki i elektrotechniki od tradycyjnych źródeł energii po nowoczesne technologie odnawialne. Nagrodzone produkty wzbudziły zainteresowanie zarówno ekspertów branżowych, jak i odwiedzających targi, dzięki swojej funkcjonalności, efektywności i zastosowaniu najnowszych osiągnięć technologicznych. Komisja Konkursowa Targów przyznała: Pierwsza z kategorii, w której doceniono produkty to energia słoneczna. Medal Targów Kielce otrzymała firma: SUNGROW POLSKA sp. z o.o. Kraków; GoodWE Technologies Co Chiny; Avria Sp. z o.o. Tarnów. Wyróżnienie Solar Box K. Przewłucki Olsztyn. Kategoria biomasa Medal Targów Kielce BLAZE HARMONY s. r. o. Czechy. Kategoria magazyny energii medal Targów Kielce ELMECH-ASE S.A. Pruszcz Gdański. Kategoria Pompy ciepła medal Targów Kielce NIBE – BIAWAR Sp. z o. o. Białystok; MCD ELECTRONICS Sp. z o.o. Kraków; CORAB S.A. Olsztyn; KOŁTON S.k. Jabłonka. Kategoria Zarządzanie Energią Medal Targów Kielce SOLGEN Sp. z o.o. Kraków. Wyróżnienie HEWALEX Sp. z o.o., Sp.k. Czechowice, Politechnika Świętokrzyska Kielce, POLLIN ZAKŁAD ELEKTRONICZNY Warszawa. Kategoria Elektromobilność Wyróżnienie ZPUE S.A. Włoszczowa. Komisja przyznała Wyróżnienia TOP DESING Targów Kielce ENEX za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego dla 20 firm, oraz nagrody dla 8 firm za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targów.

Targi ENEX organizowane są w Kielce od 1998 roku, a Stowarzyszenie Elektryków Polskich związane jest z targami niemal od początku ich istnienia. Dzisiejsze Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, jeszcze jako Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX przez wiele lat objęte były Patronatem Honorowym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Medal Prezesa SEP był natomiast przez wiele lat wyróżnieniem wysoko notowanym przez wystawców przyznawanym dla najlepszych usług i wyrobów prezentowanych na targach. W Targach ENEX 2024 Oddział Kielecki przy współpracy z Zarządem Głównym SEP po podpisaniu umowy partnerskiej zorganizował stoisko wystawowe nr: A-95 a Stowarzyszenie Elektryków Polskich objęło Patronat Honorowy nad XXVI Międzynarodowymi Targami Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Stoisko SEP było ciekawie zorganizowane dzięki banerom, katalogom, biuletynom a także książkom z branży energetycznej, elektrotechnicznej i fotowoltaicznej. Były również wystawione czasopisma SEP „Wiadomości Elektrotechniczne, Energetyka i Spektrum”. Dzięki własnemu stanowisku z górującą nad nim nazwą i logiem SEP, wizerunek naszego Stowarzyszenia na tak dużych Targach został wyraźnie zaznaczony i umocniony. Na naszym stoisku były dyżury Członków Zarządu i Członków Kół udzielających informacji, porad oraz wymiany doświadczeń. Informowaliśmy również o organizowanych przez Oddział cyklicznych konferencjach naukowo-technicznych i szkoleniowych w Cedzynie k/Kielc i w Busku- Zdroju, związanych tematycznie z Targami ENEX. W 1924 r. Oddział organizuje 30-tą cykliczną konferencję w Cedzynie k/Kielc 5 i 6 października na którą zapraszamy. Dzięki temu wzrastała ranga wydarzenia, a ono samo cieszyło się większym zainteresowaniem. Stoisko SEP odwiedziło wielu zwiedzających Targi, wśród których byli działacze SEP z innych Oddziałów, Rzeczoznawcy SEP oraz przedstawiciele Zarządu Głównego SEP.

Kazimierz Ginał

Prezes Oddziału Kieleckiego SEP